Tak nám zrušili zastupitelstvo

Tak nám zrušili zastupitelstvo, řekla by dnes paní Müllerová Švejkovi. Určitě by se zaradoval, že může zůstat u piva, fajfky a nejapných průpovídek. Nemám Švejka rád, představuje vyčůranost, nepoctivost a bezohlednost. Tehdy bylo zaskočeno mocnářství atentátem, loni byl zaskočen náš stát covidem.

Bleskový nástup nové reality naplno obnažil, že stát je v oblasti řízení a správy na úrovni monarchie svými kostrbatými procesy, otravnou byrokracií plnou papírování a razítkování. A věčnou neschopností něco u sebe změnit. To, co přišlo, začalo vyžadovat jiné postupy a nástroje. Dobře se přizpůsobilo mnoho komerčních firem nasazením elektronických prostředků pro práci odkudkoli. Jenže úředník je nucen pořád chodit do úřadu a občan tam za ním pořád musí běhat. Nemusel by ani jeden z nich, kdyby u nás v posledních letech vznikly moderní nástroje pro veřejnou správu. Jenže nevznikly, protože tady vládne vyčůranost, nepoctivost a lenost. Čest zřejmě jediné výjimce, eRecept mnohým z nás ulehčil život.

Dnes, kdy píšu tento příspěvek se mělo konat zastupitelstvo, na kterém jsme chtěli důkladně projednat kauzu vyhozené ředitelky ZŠ. Jednání však bylo zrušeno, což se jeví vzhledem k okolnostem těchto týdnů jako rozumné rozhodnutí. Jenže bychom bývali mohli jednat, kdyby bylo více snahy a bylo umožněno zúčastnit se distančně elektronickou formou, jak jsme navrhovali. Ale to bychom asi chtěli moc, a tak čekáme na vhodnou dobu pro prezenční jednání. A mezitím případ ZŠ aspoň ztratí grády, že.

Petr Říha (Piráti)