Petr Říha

Petr Říha

informatik, zastupitel MČ Praha 21 (2018-2022), Piráti

Chci přispět k rozvoji klidného a bezpečného Újezdu, aktivně napomoci k řešení neutěšené dopravní situace a podpořit radnici v dobré a fér komunikaci s námi všemi.

Kdo jsem

Po celý svůj život jsem ajťákem. Pracoval jsem 15 let ve společnosti Microsoft. Polovinu doby v marketingu, kde jsem se věnoval serverům a operačním systémům, druhou polovinu času jsem prožil v konzultační divizi vymýšlením a realizací IT projektů u zákazníků. Po odchodu z Microsoftu jsem dostal nabídku vybudovat na Ministerstvu vnitra ČR „Odbor Hlavního architekta eGovernment“. Na ministerstvu jsem tak strávil dva roky jako ředitel odboru a část doby také jako vrchní ředitel pro IT a eGovernment. Naučil jsem se mnoho o veřejné správě, pochopil a zjistil, kudy cesty nevedou ale hlavně, kudy vedou anebo by měly vést. Mým posledním zaměstnaneckým angažmá bylo ředitelování pobočky výzkumné a analytické společnosti IDC pro Českou republiku a Slovensko. Po odchodu ze zaměstnaneckého poměru spolupracuji v současné době na přípravě dvou projektů, vzdělávacího a technologického.

Proč kandiduji

Rozhodl jsem se vstoupit do komunální politiky a požádat voliče o důvěru, protože je pro mne důležité kde a jak žiju. Ze současného stavu Újezdu, způsobu jeho řízení a stylu komunikace s občany jsem silně rozčarován. Nebydlím zde příliš dlouho, ale chtěl bych, aby mne opustily myšlenky na odstěhování.

Čeho chci dosáhnout

V komunální politice chci prosazovat transparentně fungující a s občany dobře komunikující úřad nabízející množství elektronických služeb pro šetření času a maximální dostupnost informací, v duchu hesla „Obíhat mají data, nikoli občan“. Budu se řídit krédem: „Úřad slouží, nikoli vládne“.

Co umím

Elektronizace veřejné správy, včetně zdravotnictví, byla a je mým nejoblíbenějším tématem již od dob působení v Microsoftu. Na Ministerstvu vnitra jsem si tento zájem prohloubil, neboť tvrdím, že jedině moderní řízení státu, do kterého patří i elektronizace a důležitá podpora digitální vzdělanosti, může přinést pro naši zemi a její obyvatele novou kvalitu života a také potřebnou konkurenceschopnost ve stále složitějším a náročnějším světě. 

Co mě baví

Mám mnoho osobních zájmů a koníčků, kromě sledování vývoje nejmodernějších technologií a politiky patří ty další především do kulturní sféry, jako např. hudební underground, blues, literatura a divadlo. Velmi rád cestuji, ideálně na vlastní pěst a po vlastní ose. Mám rád sport, zejména lyžování, tenis a hokej. Preferuji zimu před létem a koňak před vodkou.