Dva přístupy k politice

S velkým zjednodušením je možné dnes v demokratických zemích identifikovat dva přístupy k politice.

První staví primárně na intuici politika – lídra o tom, co mu přinese popularitu u většiny voličů. Doprovodným rysem je silná role politického marketingu. Tento typ reprezentují současné vlády v ČR či Maďarsku. Druhý přístup staví více na faktech a vědou ověřených znalostech (tzv. evidence) a na schopnosti politiků tato fakta vysvětlovat veřejnosti. Reprezentují ho například Nový Zéland nebo Dánsko.

V Česku se k němu hlásí koalice Pirátů a STAN. Pandemie nejen ukázala, jak velký vliv mají na naše každodenní životy rozhodnutí aktuální vlády, ale přinesla i smutnou ukázku rozdílných výsledků těchto dvou přístupů. Prvnímu přístupu by odpovídala nedostatečná protiepidemická opatření loni v létě a na podzim až do krajských voleb. Výsledkem je několikanásobně vyšší počet obětí v přepočtu na počet obyvatel v ČR než ve zmíněném Dánsku. Doprovodným rysem tohoto přístupu k politice je i omezování dostupnosti informací a dat, nejspíš aby je občané, odborníci či opozice „nezneužili”.

Na naší místní úrovni vládnoucí koalice ODS a ANO systematicky neposkytuje občanům, ale ani všem zastupitelům podklady, na základě kterých dělá svá rozhodnutí. Klíčové informace např. týkající se dotací či územního rozvoje až na výjimky musíme jako opoziční zastupitelé žádat jednotlivě podle příslušných zákonů. Dlouhodobě voláme po změně. Pokud opozice nemá přístup k informacím, řeči o spolupráci napříč zastupitelstvem zůstávají pouze jen hezkou deklarací.

Marek Havrda (STAN)