Buspruh mezi Blatovem a Vaňhovem

Stanovisko k projektu buspruhu mezi Blatovem a Vaňhovem vydala naše městská část řízená tandemem ODS+ANO bez konzultace s občany. O této zásadní infrastrukturní akci aktivně neinformovala ani podnikatele, kterých se přímo dotkne (i když velká část by měla být realizována na katastru Běchovic). Projekt zajišťuje Technická správa komunikací hl. m. Prahy (TSK). Projektanti pracující pro TSK projekty řeší především z technického hlediska. Nedá se očekávat, že mají detailní znalost každého místa v hlavním městě. MČ je účastníkem řízení a je právě jejím úkolem zajistit, aby byly co nejlépe zohledněny potřeby místních.

Stanovisko naší MČ neobsahuje podmínku zřízení kriticky potřebného přechodu pro chodce navazujícího na Ochozskou ul. u čínské restaurace. Oproti tomu ale obsahuje podmínku rozšíření mostku, a tedy vlastně požaduje vrácení těžké dopravy vč. kamionů do Újezdu. Tato podmínka možná dává smysl z ekonomického hlediska, ale již méně z pohledu života v Újezdě. MČ snad své stanovisko zveřejnění v ÚZ alespoň nyní, aby si občané mohli udělat názor.

Újezd nepotřebuje vedení, které se vzájemně vychvaluje za mizerně odváděnou práci. Místo siláckých řečí na sociálních sítích, parafrázuji „za naším projektem buspruhu si stojíme”, by vedení obce mělo zásadní věci konzultovat s občany a zajistit kvalitní expertní stanoviska. I přesto, že ODS+ANO prosadilo placeného místostarostu pro dopravu (ANO), tak se to Újezdu vůbec nedaří. Nejsme „Best in doprava”. Stejně jako v případě covidu a ČR jsme spíše čtvrtí odzadu.

Marek Havrda (STAN)