Zbavíme se konečně kasina na Rohožníku?

Na zasedání zastupitelstva hlavního města Prahy dne 22.4.2021 byl zařazen i bod Souhrnná informace ke stavu projednání obecně závazné vyhlášky č. 14/2020 Sb. hl. m. Prahy, kterou se vymezují podmínky provozování hazardních her na území hl. m. Prahy. Informaci podávala radní Hana Marvanová (STAN). Tato vyhláška, ač již schválená v loňském roce pražským zastupitelstvem, pořád ještě naráží na problémy. Jeden okruh problémů tvoří jednání s Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Úřad již dříve odmítl předchozí vyhlášku, která umožňovala vyhlásit tzv. nulovou toleranci hazardu na území některých městských částí, s odůvodněním, že takovýto postup narušuje pravidla hospodářské soutěže.

Proto Praha přepracovala vyhlášku do podoby, která byla předjednána s ÚOHS a schválena zastupitelstvem. Tato vyhláška na území celého města Prahy umožňuje provozovat kasina s živou hrou, ale jsou zakázány výherní automaty. Vyhláška je namířena zejména proti tzv. kvazikasinům, která se vydávají za kasina s živou hrou, ale ve skutečnosti žijí z výherních automatů a zařízení pro živou hru jsou umístěna někde v koutě jen jako zástěrka před kontrolami. Zákaz výherních automatů by vedl k potlačení takových kvazikasin. Nicméně jednání s ÚOHS nejsou dosud dovedena do konce.

Druhý okruh problémů tvoří postoj některých městských částí, které si přejí zrušení této vyhlášky a vrácení výherních automatů  do heren. Proto se snažíme vystupovat na obranu zákazu výherních automatů aktivně i v průběhu jednání zastupitelstva Prahy, jako právě na zasedání zastupitelstva dne 22.4.2021, kde jsem byla přítomna on line.

Marie Kučerová (STAN)