Záměr směny pozemků na Blatově

O nás bez nás. Jestli je v něčem současné vedení obce mistr i oproti předchozím vedením, je zatajování záměrů a absence dialogu se zastupiteli stejně jako s veřejností, s výjimkou plytkých a nahodilých reakcí v uzavřené skupině na facebooku.

Typickou ukázkou je s nikým nediskutovaný záměr změny majetkových poměrů v lokalitě Druhanická – Oplanská – Dražická. Před osmi lety spolek Maminy z újezdské roviny ve spolupráci s tehdejším vedením obce začal pracovat na vybudování hřiště na obecním pozemku mezi výše uvedenými ulicemi – https://www.maminy.info/hriste.html. Záměr neúspěšnou žalobou zdržel majitel sousedních pozemků, podivná společnost SPIRIT FINANCE a.s. s utajeným skutečným vlastníkem, která nemá téměř žádnou činnost spirit_v_2018.pdf a je předlužená (záporný vlastní kapitál) spirit_r_2018.pdf.

Nyní, místo kýženého dokončení hřiště, rada MČ podle dostupných informací jedná o směně pozemků, v důsledku které hřiště definitivně zanikne a stejně tak zanikne plánovaná a v územním plánu vyznačená pěší spojka od ulice Rožmitálské k ulici Dražické. Místo toho obec chce získat pozemek ve tvaru U obklopující osamělou nemovitost v Druhanické poblíž Rápošovské. Takže místo jediného veřejného prostoru na jižním Blatově, přiléhajícího příhodně k cyklostezce, a pěší spojky, bude něco neznámého někde jinde. Možná.

Na tom nepochybně vydělá společnost SPIRIT FINANCE, která místo tří oddělených pozemků se zaklíněným dalším soukromým pozemkem získá souvislý nepřerušovaný pás pozemků, který se bude dobře prodávat a na kterém se budoucí investor bude moct pohodlně rozmáchnout bez ohledu na potřeby obce. A místní občané?

V lednu jsme mailem požádali starostu naší MČ o setkání ohledně dokončení hřiště Druhanická. Naše žádost i přes urgence, zůstala bez odpovědi. Až v průběhu února a března se začalo ukazovat, že pan starosta má nějaké své záměry s pozemky na Blatově. Až na základě našeho tlaku a s využitím zákona o hl.m.Praze jsme dostali nějaké kusé informace o chystané směně a pan starosta musel informace zveřejnit v květnovém Újezdském zpravodaji.

Marie Kučerová