Pověst školy bude opět poškozena

Odvolání ředitelky ZŠ byl pro nás řadové zastupitele blesk z čistého nebe. Do té doby jsme netušili, že by škola měla zásadní problémy, natož že situace eskaluje a směřuje k odvolání paní ředitelky. Už to samo o sobě budí určité pochybnosti, že tento krok byl radou dobře uvážen. 1. 2. proběhla schůzka, kde byl domluven postup nápravy účetnictví, ale už 16. 2. přišlo odvolání. Na schůzce 23. 2. jsme radě sdělili, že stanovisko advokátní kanceláře (za 42 tisíc Kč), které doporučilo odvolání paní ředitelky, vykazuje zásadní nedostatky a chybné závěry. Vzhledem k tomu, že z něj rada vycházela, byl logickým krokem náš návrh na revokaci usnesení o odvolání.

Stále jasněji se navíc ukazuje, že na straně úřadu byla řada pochybení, opakujícím se nešvarem jsou chybějící zápisy i z klíčových jednání (např. poslední schůzka s paní ředitelkou před jejím odvoláním). Chybou ředitelky bylo zřejmě to, že si finančním odborem MČ nechala vymluvit zadání auditu hned při svém nástupu. Postupně se začaly objevovat problémy v účetnictví vzniklé již za jejích předchůdců, proto objednala rekonstrukci účetnictví u spol. BDO a dostala se velmi blízko k narovnání účetních problémů školy. O to nepochopitelnější je její odvolání takříkajíc v cílové rovince.

Školu považuji za velmi citlivý organismus, v němž je obtížné všechno vyladit tak, aby celek dobře fungoval. Paní Cermonové se přesně tohle dařilo. Představa, že organismu se usekne hlava, nasadí se jiná a v pohodě se pojede dál, je naivní. Pověst školy bude opět poškozena.

Lucie Doležalová (STAN)