Nepromyšlené uzavření malých obchodů

Původně jsem chtěl psát o obecním rozpočtu na rok 2021. ODS/ANO se chystá utratit o 14 milionů korun více než bude pokryto příjmy. Vzhledem k příjmům rozpočtu cca 90 milionů se jedná o obrovskou částku, která bude lidově řečeno „projedena” a kterou bude nutné financovat z rezervy. Raději tento sloupek ale věnuji tématu jinému.

V Evropské komisi jsem pracoval v strategickém odboru resortu zdraví, pod který spadá mj. schvalování vakcín, a od začátku minulého roku sleduji zahraniční odborné články týkající se Covid-19 kvůli řízení rizik v mezinárodní společnosti, kde působím. Jsem silně znepokojen, jak neodborně vláda přistupuje k epidemii i souvisejícím opatřením – např. nepromyšlené uzavření malých obchodů. Bohužel vláda nezvládá ani základní komunikaci směrem k veřejnosti. I když je známé 3R (roušky, ruce, rozestupy) důležité, Světová zdravotní organizace dále doporučuje vyhnout se místům, kde jsou současně splněny tři podmínky: vnitřní prostory, větší množství lidí, blízký kontakt – zejména vzájemný hovor. Covid-19 se šíří také aerosoly, které v takových místech zůstávají i delší dobu v ovzduší. V takovém prostředí nepřináší 3R vysokou ochranu – i když je samozřejmě stále důležité. Pokud už je nutné do takových míst jít, doporučuje se v nich strávit co nejkratší čas.

Pokud cítíte, že potřebujete odborné informace, neváhejte se obrátit na Iniciativu Sníh (pojmenovanou podle zakladatele epidemiologie Johna Snowa), kterou založil prof. Hel. Přeji vám všem především pevné zdraví.

Marek Havrda (STAN)