Celostátní forum Pirátské strany 2020

O uplynulém víkendu, 11.-12.1.2020, se v Ostravě sešli Piráti a Pirátky ze všech koutů republiky, aby si mimo jiné zvolili republikové předsednictvo.

Předsednický post obhájil Ivan Bartoš, místopředsedy se stali Olga Richterová, Vojtěch Pikal, Radek Holomčík a Martin Kučera. 

Já osobně jsem se takovéto akce účastnila poprvé, jela jsem do Ostravy plná představ, jaké to vlastně bude. Vstávala jsem v sobotu v půl čtvrté ráno, abych stihla první ranní vlak, a dorazila tak včas na volbu předsedy strany, která začínala v deset hodin. 

Nicméně i kdybych nemohla být fyzicky na zasedání přítomna, mohla bych volit, volíme totiž pomocí online systému, jediné co k tomu potřebuji, je internetové připojení a počítač či chytrý mobil. Hlasovat mohli všichni členové, nemáme systém delegátů jako jiné strany.

Trochu mne zklamalo, když Vojtěch Pikal odstoupil z druhého kola volby předsedy, ale nakonec nám všem ušetřil drahocenný čas a i díky tomu celý program pokračoval dle  harmonogramu a nenastávaly větší časové prodlevy.

Zajímavé z pohledu újezdského byla zdravice Víta Rakušana z Hnutí STAN. Jak vidíme u nás v obci, naše vzájemná spolupráce může fungovat. 

Atmosféra ve vítkovickém Gongu byla po celou dobu velmi přátelská a inspirativní, kromě hlavního programu jsme se setkávali a předávali si zkušenosti a postřehy.

Odpoledne jsme se seznámili s kandidáty do Senátu, kdy mne osobně velmi zaujala kandidátka za Kladno Adéla Šípová. Je to velmi inspirativní žena a doufám, že se ji podaří do Senátu dostat.

Také se představili kandidáti na hejtmana v jednotlivých krajích (letos budou krajské volby ve všech krajích vyjma Prahy). Zde bych zmínila středočeského kandidáta Jirku Snížka, který na podium donesl obří nafukovací donut (koblihu s dírou uprostřed) a vysvětlil nám, že takhle vlastně vypadá Středočeský kraj. Ještě bych možná zmínila královehradeckého kandidáta Pavla Bulíčka, který na podium dorazil ve svojí hasičské uniformě.

Myslím si, že Piráti mají kvalitní kandidáty do všech voleb, co nás letos čekají a budu jim všem držet palce, aby se jim podařilo přesvědčit voliče a uspět. 

Večer proběhla neformální party, která byla otevřena všem. Nejen členům a příznivcům, ale i novinářům a veřejnosti.

Na rozdíl od jiných stran Piráti nemají co skrývat a neschovávají se za zamčenými dveřmi.

Druhý den v neděli probíhaly různé workshopy, kdy v duchu sharing is caring (anebo hezky česky sdílení je láska) si Piráti rozšiřovali svoje znalosti a zkušenosti ve všech možných oblastech. 

Těším se na příští rok, až se zase všichni Piráti sejdeme na dalším celostátním fóru. A velký můj dík patří také kolegům Pirátům z Moravskoslezského kraje, mají velkou a nesmazatelnou zásluhu na tom, že celý víkend proběhl na výbornou a na dlouho zůstane v našich pamětích. 

Držíme kurs!

Blanka Charvátová