Hana Cermonová

Mgr. Hana Cermonová

ředitelka MZŠ v r. 2019-2021, STAN

Chci rozvíjet vzájemně propojený systém předškolního, základního, středního i zájmového vzdělávání. Chci usilovat o větší prostor pro občany na zastupitelstvech Prahy 21 a větší demokracii v obci.

Kdo jsem

Jsem vystudovaná pedagožka, matka tří dětí a mnohačetná babička. Vedoucí skautského střediska a nedávná ředitelka Masarykovy základní školy v Újezdě nad Lesy. Dnes převážně učím.

Do Újezda jsem přišla v roce 2019 a našla jsem tady výborné lidi – kolegy, kamarády, sousedy. Vnímám to tady jako fajn místo pro život, takže bych tu ráda setrvala. 

Proč kandiduji

V minulosti jsem dvacet let učila na střední škole a devět let působila v politice, z toho osm let jako náměstkyně primátorky. Ve své gesci jsem kromě jiného měla oblast školství se čtrnácti školami a poznala tak celou problematiku i z pohledu zřizovatele. Vždy jsem v ředitelích viděla své partnery a spojence. Byla jsem součástí fungujícího systému, který nikdy nemluvil o tom, že něco nejde, a nepřestával v hledání vhodného řešení, i když to někdy fakt drhne.

Jako nestraník jsem kandidovala do parlamentu za STAN už v minulém období, takže moje místo na jejich kandidátce v Újezdě je vcelku pochopitelné.

Byla jsem ráda ředitelkou základní školy. Dělám věci s chutí a s elánem.

Kandiduji proto, že se chci podílet na rozvoji újezdských služeb ve vzdělávání – a to jak v předškolním a základním, tak i ve středním vzdělání, které tady nepochybně schází. Dalším slabým článkem je vzdělávání volného času – tedy jeho rozšíření tak, aby rodiče našli pro své děti kvalitní hudební nebo výtvarné kroužky v místě, aniž by museli objíždět jiná zařízení v okolí.

Školy zřizované MČ musí poskytovat kvalitní vzdělávání na všech úrovních. Z mého pohledu by střední škola s všeobecným zaměřením výrazně pomohla východní Praze, ale především místním žákům a jejich rodičům.

Čeho chci dosáhnout

Z vlastní zkušenosti vím, že práce nekompetentních lidí dokáže zbořit i dlouhotrvající mravenčí práci. Jsem přesvědčená, že v práci újezdské radnice je spousta temných míst, která se schovávají za velká slova a na odiv předváděná gesta.

Chtěla bych vnést do Újezda kulturu jednání a zvýšit podíl občanů na správě obce. Můžeme začít tím, že z jednacího řádu zastupitelstva vyškrtneme tříminutový limit na vystoupení občanů. V tomto čase je velmi složité vyjádřit někdy velmi spletité myšlenky člověka, který stojí před nastoupenou formací zastupitelů. Chtěla bych vnést do vzájemných vztahů demokratické zásady, které podporují podíl občanské vůle na práci představitelů obce.

A dále bych chtěla iniciativně hledat další cesty rozvoje vzdělávání v Újezdě. V neposlední řadě bych chtěla podpořit rozvoj kultury v této čtvrti, která se tváří, že tu devadesát procent lidí hraje fotbal, jezdí na skatu nebo na koloběžce. Chtělo by to i místo, kde by mohly důstojně vystoupit děti z „lidušky“ nebo fajn hudební kapela. A v neposlední řadě je nutné se zamyslet, jak podpoříme seniory v obzvlášť v současné komplikované době.

Co umím

„Vším jsem byl rád.“ Jsem komunikativní, ráda se učím a každou výzvu beru jako životní dar. Jsme každou prohrou i výhrou silnější a mě baví tyto zkušenosti zhodnocovat v každé práci. 

Vážím si každého člověka, který dokáže pracovat pro druhé, ať je to v jakékoli pozici. Dělala jsem mistrovou na dílně, při mateřské jsem si přivydělávala jako krejčová, učila jsem na střední i základní škole, stála jsem ve vedení padesátitisícového města, řídila školu, byla výchovnou poradkyní. Všechno mě obohatilo a teď to umím zúročit.

Co mě baví

Baví mě moje rodina – ta vlastní i ta skautská, kterou máme už dvaatřicet let. Ráda zpívám a hraju na kytaru, píšu knížky. Teď trochu do šuplíku, ale to se poddá. Miluju přírodu, cestování, památky, poznávání nových lidí. Ráda sjíždím řeky a vymetu spoustu divadelních a filmových představení. A ráda dělám něco pro místo, kde žiju.